13 marca 2013

TRUPY WYCHODZĄ Z SZAFY

Przed chwilą wyczytałem na oficjalnej stronie Petera Murphy'ego, że planuje on wyruszyć w trasę z utworami swego macierzystego zespołu jakim był Bauhaus. "The Mr Moonlight Tour" to celebracja 35 lecia tejże grupy, która obejmie Amerykę Północną oraz Europę. Niestety, do Polski nie dotrze. Przyczyn może być kilka. Nikłe zainteresowania muzyką Bauhausu w naszym kraju, brak organizatora lub pokutujący w głowach podział na Europę Zachodnią i Wschodnią. Do tej ostatniej lepiej się nie zapuszczać, aby nie zostać zaatakowanym na ulicy przez niedźwiedzie polarne. Żarty żartami, ale tak mniej więcej jest postrzegany nasz kraj. Co ciekawe Murphy nie zajrzy również do Czech, które to w świecie mają lepszy PR. Zainteresowani jak zwykle będą musieli wybrać się do naszych zachodnich sąsiadów. Szczegółowa rozpiska na stronie: http://www.petermurphy.info/


Z kolei wczoraj, przez zupełny przypadek odkryłem dla siebie panią Danielle Dax. Trudno przyporządkować ją do jakieś stylistyki, bowiem uprawiała ona muzykę czerpiącą z awangardy, muzyki etnicznej jak i pop. Muzyka zmienna jak kobiece nastroje, niemniej warto posłuchać. Polecam także obejrzeć jej zdjęcia z lat osiemdziesiątych, na których prezentowała się jak prawdziwy wamp. Wydała zaledwie cztery albumy: "Pop-Eyes" (1983), minialbum "Jesus Egg That Wept" (1984), "Inky Bloaters" (1987), przeznaczoną na rynek amerykański "Dark Adapted Eye (1988), zawierającą pięć nowych utworów oraz część materiału z "Inky Bloaters" oraz "Blast The Human Flower"(1990). Jeżeli chcecie się czegoś dowiedzieć o tej wykonawczyni to skazani jesteście na angielską Wikipedię, bowiem rodzime strony nie odnotowują istnienia tejże pani. Można też zajrzeć do papierowych encyklopedii muzycznych pokroju "Lata osiemdziesiąte" Colina Larkina. Ostrzegam jednak, że nie jest to zbyt rzetelne dzieło, sporo w nim błędów wynikających być może z pomyłek autora, bądź niechlujnego przekładu. Niemniej jak to mówią, na bezrybiu i rak ryba. Poniżej zamieszczam jedną z piosenek:


Ciekaw jestem czy mieliście już do czynienia z panią Dax. Jeśli tak, to podzielcie się wrażeniami i opiniami o jej płytach. Na koniec zamieszczam jeszcze link do strony: http://www.danielledax.com/. Zajrzyjcie jeśli jesteście ciekawi nie tylko jej muzyki, ale i obrazów. To tyle na dziś. Życzę przyjemności i do następnego razu.

Jakub "Negative" Karczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz